מנגינה מרפאה

כינור לב. המנגינה הפנימית - תרופה טבעית לגוף ולנפש.

מוזיקה טובה לבריאות שלנו, מפיגה כאבים  

משפרת את יכולת הלמידה, משפרת את שמחת החיים

פשוט טוב מידי כדי להיות אמיתי?

כולם מתקשרים בעזרת מוזיקה והיא זו שמקשרת בין כל יצור חי בטבע. במילים אחרות, מוזיקה היא  תדר, ותדר ללא ספק יכול לחולל פלאים.  

איך מוזיקה משפיעה עלינו ?

החוקרים נעזרו בטכנולוגיה החדשה כמו מכשירי fMRI (תהודה מגנטית) כדי לצלם את המוח בתלת מימד בזמן שמיעת מוזיקה והם יכלו לראות שכאשר אדם שומע צלילים מסוימים איזורים במוח נדלקים או נכבים וזוהי הוכחה מספקת כדי להבין שמוזיקה משפיעה ישירות על הגוף והנפש.

 

בשנים האחרונות הרבה יותר מדענים החלו לחקור את תחום המוזיקה בצורה מקצועית וניסו להבין כיצד היא יכולה להשפיע על אורח חיינו,  לפניכם כמה ממצאים מעניינים מהמחקרים האחרונים:

 1. למוזיקה יש יכולת לשמש כמשכך כאבים טבעי, זאת בשל העובדה שמוזיקה משחררת בגופנו הורמונים כמו דופאמין, סרוטונין ואוקסיטוצין האחראים על תחושת  האושר שלנו ועל יכולת הריפוי הטבעית של הגוף.

 2. לסוגים מסוימים של מוזיקה יש יכולת להרפות את גופנו ולהכניס אותנו למצב של שינה עמוקה.

 3. מוזיקה מקצרת את משך ההחלמה של הגוף ממחלות שונות וגם משמשת למניעתם.

 4. מוזיקה מרפאת אנשים ממחלות שונות כמו לחץ דם גבוה, שבץ מוחי, דיכאון, אפילפסיה, פרקינסון ועוד.

 5. מוזיקה גם יכולה להיות תרופה טבעית נהדרת עבור סוגים רבים של בעיות בחיי היום יום החל מדיכאון, חוסר מצב רוח, חוסר מיקוד, חוסר ריכוז, עצבות ועוד.

     מחקרים חדשניים על השפעת המוזיקה על המוח שלנו 

מחקרים שנעשו בזמן האחרון גילו שמוזיקה:

 • טובה להורדת לחץ דם

 • עוזרת לאנשים שסובלים מאכילת יתר

 • מועילה במערכות היחסים שלנו עם הסביבה

 • משפרת את היכולות המוטוריות והמנטאליות

 • משפרת יכולות קוגנטיביות

 • מפחיתה לחץ וחרדה

 • מחזקת את המערכת החיסונית שלנו

 • טובה לפעילות גופנית

תחום המחקר על השפעת המוזיקה מתפתח ומפורסמים גלויים חדשים המוכיחים : 

מוזיקה טובה לבריאות שלנו– במספר ניסויים שנערכו בבתי חולים שונים נמצא כי מאושפזים שהשמיעו להם 30 דקות ביום מוזיקה נעימה מצבם הבריאותי השתפר בצורה משמעותית מאשר אלו שלא נחשפו למוזיקה כלל.

מוזיקה מפיגה כאבים-  בניסוי שנערך בקרב ילדים שצריכים לעבור טיפולים מסוימים כמו ביקור אצל רופא שיניים, בדיקות מכאיבות או תהליכים רפואיים אחרים נמצא כי בעת שהשמיעו להם מוזיקה התגובה שלהם הייתה הרבה פחות דרמטית. נמצא גם כי מוזיקה יכולה להפחית כאבים ותחושות לא נעימות בגוף כמו כאבי גב, סטרס,  כאבי בטן תחושת אי נוחות בגוף ועוד.

במחקר אחר מ-2013, אנשים שאובחנו במחלת כאבי שרירים (פיברומיאלגיה), חולקו אקראית לשתי קבוצות – אחת הקשיבה למוזיקה פעם ביום במשך ארבעה שבועות והשנייה לא. אנשי הקבוצה אשר האזינו למוזיקה דיווחו על ירידה משמעותית בכאבים בגוף ופחות סימפטומים דיכאוניים.

 • חשוב לציין שמוזיקה אינה מעלימה את הכאב לחלוטין מהגוף אך היא כן עוזרת לגוף להתמודד איתו בדיוק כמו משכך כאבים טבעי. יתרון נוסף שיש למוזיקה הוא שהיא משחררת במוח חומרים האחראים על תחושת האושר שלנו כמו דופמין, סרוטונין ואוקסיטוצין ועוזרת בתהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

מוזיקה תשפר את יכולת הלמידה שלך– ממחקר שנעשה בבתי ספר שונים נמצא כי תלמידים ששמעו מוזיקה קלאסית שיפרו את הישגיהם הלימודיים מאשר חבריהם שלא האזינו. מוזיקה קלאסית משפרת את הריכוז, את היכולת להחליט החלטות, לפתור בעיות מורכבות ולשפר את יכולת הזיכרון והלמידה.

מוזיקה טובה להורדת לחץ דם– בשנת 2012 נעשה בארה"ב מחקר אשר חילק קבוצת חולים הסובלים מיתר לחץ דם לשני קבוצות. בקבוצה אחת השמיעו להם את יצירותיו של מוצארט בעוד שלקבוצה השנייה השמיעו שירים של להקת 'קווין'. נמצא כי החולים ששמעו את מוצארט דיווחו על ירידה משמעותית ברמת לחץ הדם.

מוזיקה עוזרת לאנשים שסובלים מאכילת יתר- במחקר שנעשה בארה"ב באוניברסיטת ג'ורגיה נמצא כי אכילה תוך כדי שמיעת מוזיקה משפיעה בצורה משמעותית על אופן האכילה, על הקצב וכמות האוכל שאנו מכניסים לגופנו. אדם שישמע מוזיקה קלאסית ומרגיעה תוך כדי הארוחה, יאכל בקצב איטי יותר ויהנה יותר מחווית האכילה. מוזיקה קצבית או רועשת לעומת זאת תגרום לנו לאכול מהר יותר, דבר שיגרום לנו להכניס לגוף כמות מזון גדולה יותר וישפיע על מערכת העיכול. 

מוזיקה מועילה במערכות היחסים שלנו עם הסביבה– במחקר שנעשה בקרב בני נוער נמצא כי נערים אשר למדו לנגן על כלי מסוים כמו תופים, כלי נשיפה או פסנתר דיווחו על שיפור דרמטי בקשר שלהם עם המשפחה והחברים שלהם. הם נעשו לפחות עצבניים ותוקפניים, למדו לשלוט על רגשותיהם במצבי לחץ והפכו לאנשים מתונים יותר. במחקר נוסף שנעשה בבית כלא בגרמניה נמצא כי תרפיה מוזיקלית מורידה את רמת הלחץ , הדאגה והסטרס ומשפרת את הקשרים בניהם בכך שהם הופכים להיות יותר נעימים לסביבתם. 

מוזיקה משפרת את היכולות המוטוריות והמנטאליות- מוזיקה משפרת מערכות שנות בגוף כמו המערכת המוטורית שאחראית על תנועה, גם אם היא פגועה כתוצאה ממחלות מנוונות כמו פרקינסון או שבץ מוחי.  ד"ר אוליבר סאקס הוא פסיכיאטר אשר בחן רבות את כוחה של המוזיקה לסייע לאנשים להחלים ממחלות שונות. סאקס מראה בספרו "מוזיקופילה" דוגמאות חיות כיצד מוזיקה מצליחה להניע חולי פרקינסון שאינם מסוגלים לזוז, כיצד אנשים שסבלו משבץ מוחי חזרו לדבר  ואיך אנשים שסבלו מאלצהיימר או מחלת שכחה חזרו שוב לזיכרונותיהם.

מוזיקה משפרת את שמחת החיים שלך- במחקר שנערך בזמן האחרון אנשים התבקשו להתאמץ ולהפוך לשמחים גם אם לא היו במצב זה באותו הרגע. נמצא כי אלו שהשתמשו במוזיקה משמחת וחיובית יכלו לבצע זאת בקלות יתרה מאלו שלא שמעו מוזיקה. נמצא גם כי שמיעת מוזיקה במשך 12 דקות בלבד יכולה לשפר את  מצב הרוח בצורה דרמטית. דבר הרבה יותר אפקטיבי מלקחת כדור. תנסו את זה בפעם הבאה שאתם לא מרגישים כל כך טוב או סתם מצוברחים.

מוזיקה מפחיתה לחץ וחרדה – בזמן חרדה או לחץ קצב הלב ולחץ הדם עולים ומשתחרר הורמון בשם קורטיזול שידוע "כהורמון הלחץ". הקשבה למוזיקה רגועה עם טונים נמוכים וקצב איטי מרגיעה אותנו ומשחררת את הקורטיזול מהגוף. בנוסף, לפי מס' מחקרים הקשבה למוזיקה במשך 20 דקות כדרך חיים יכולה למנוע את  החרדות אפילו יותר מתרופות מפחיתות חרדה. 

מוזיקה משפרת את המערכת החיסונית שלנו– החוקר מארק איסקוביץ׳ בדק כיצד מוזיקה משפיעה על נוגדן מסוג IGA הנמצא במערכת החיסונית ותפקידו להגן על גופנו מפני מחלות. 
במחקר אנשים נבדקו לפני ששמעו מוזיקה ולאחר 40 דקות של האזנה למספר אפשרויות – תקתוק השעון, תכנית רדיו, מוזיקה מרגיעה או שקט מוחלט. אלו שהקשיבו למוזיקה מרגיעה נצפתה העליה הגדולה ביותר בכמות הנוגדן בהשוואה לשאר. הם הסיקו שהקשבה למוזיקה ולאו דווקא לצלילים אחרים מחזקת את  המערכת החיסונית שלנו.

מוזיקה טובה לפעילות גופנית- במחקר מסוים מדדו את צריכת החמצן של מתאמנים שהקשיבו למוזיקה בקצבים שונים בזמן שהתאמנו על אופני חדר כושר. מהמחקר נמצא שכשהם הקשיבו למוזיקה עם קצב מהיר שמתאים לקצב התנועה שלהם, הגוף שלהם צרך חמצן בצורה יעילה יותר מהמצב בו המוזיקה הייתה איטית  או בקצב לא מסונכרן עם התנועה שלהם.

'צלילים ומוסיקה הם בעלי כושר ריפוי ברובד הרגשי, תקשיב למוסיקה כל יום כל היום. כשאתה הולך לישון תחליש את המוסיקה, אל תכבה את המכשיר' (תרופות לוסקי 2013)

 

בזכות התכונה של המוח ומערכת העצבים הנקראת  neuroplasticity  או "גמישות עצבית של המוח", המחקר היום יודע שמוזיקה יכולה לשנות נתיבים קבועים במוח, לארגן מחדש, ואף לבנות נתיבים חדשים בתוך המוח, כתוצאה מחווית ההאזנה.

תדרים שונים של מוזיקה  יכולים לגרות צמיחה של נתיבים ולהרפייה שמגדילים את האפקטיביות של תפקודי המוח. 

לשלב מחד את כל יתרונות השמעת מוזיקה למטופל עם כל יתרונות הביופידבק לייצירת איזון פנימי עמוק. 

פותח לב - יונתן רזאל

לב חדש - אלישע בירנבאום

מרכז כינור לב -  ירושלים   

טל. 02-6528818 

פקס. 02-6512165           

KinorLev Center, Jerusalem, Isreal

 • KinorLev on Facebook