top of page

להתגבר על הקורונה

המערכת העיצבית האוטונמית 

המערכת ית האוטונמית 

 המערכת החיסונית

כידוע, המערכת החיסונית חשובה על מנת להתמודד עם מגפת הקורונה, היות ומערכת חיסונית בריאה מקטינה את הסיכון להתפתחות מחלה כתוצאה מחשיפה לנגיף, ומגבירה את יכולת ההתמודדות עם תופעות המחלה.

פגיעת הלחץ הנפשי במערכת החיסונית

המצב הנפשי משפיע על המערכת האינדוקרינית ( ההורמונלית ) בעוד הלחץ הנפשי גורם להפרשה של קורטיזול ואדרנלין שפוגעים בתפקוד המערכת החיסונית. 

מהי מטרת הטיפול בכינור לב?

אחד התסמינים שמתגלים כעת אצל חולי קורונה, נגיף הקורונה מייצר פגיעה במערכת העיצבית האוטונמית שמגבירה את הפגיעה במערכת החיסונית.
תרגול בכינור לב משפר את איזון המערכת עיצבית האוטונמית , ומאפשר לגוף לחזק את המערכת החיסונית ולהתמודד עם הנגיף והקלת התסמינים והלחץ הנפשי.

מדוע אנו חשים לחץ?
תחושת הלחץ בבסיסה חיונית וחיובית.
היא אפשרה לאדם בתקופות קדומות להילחם בסכנות פיזיות בדמות חיות טרף ומאפשרת לנו כיום להגיב בזריזות בעת סכנה בכביש או בהישמע אזעקה כמו גם להיות דרוכים ומרוכזים בעת מבחן מכריע, העברת מצגת או ביצוע עסקה מורכבת.
יכולת התגובה ללחצים, מהווה מרכיב חיוני הגורם הן להצלחה במשימות והן לאיכות חיים. עלינו להסתגל במהירות לשינויים, לעבור מפעילות למנוחה ולמצוא את האיזון המתאים בין קיצוניות של אדישות לתגובת יתר.

מתי הלחץ הופך למזיק ואף למסוכן ?

בעידן בו אנו חיים, כאשר הלחץ הינו מושג שכיח בחיי היום- יום, מערכת העצבים האוטונומית "מוזעקת" בקצב הולך וגובר עקב תחושת מצוקה רגשית המאפיינת את התרבות התובענית וההישגית. אולם מאחר ואין מדובר באיום פיזי הדורש תגובה של הפעלת שרירים ופעילות גופנית מוגברת, הרי שאין פירוק פיזי של חומרים ששוחררו לגופנו. אלו נותרים במערכת הדם וגורמים לתחושת מתח ולסימפטומים גופניים הנעים מהפרעות קשב וריכוז בגיל הצעיר, פגיעה של ממש באיכות החיים ועד למחלות מסכנות חיים.
לחץ כרוני גורם לשינויים במבנה העצבי של המוח המשפיעים על התפקוד גם ללא גירוי חיצוני

 


 

 

מהו לחץ?


לחץ או "דחק" (במינוח הרפואי, "עקה", או STRESS), מציין תחושת מצוקה הנובעת מפגיעה באיזון הפנימי כתוצאה מגירוי פיזי או פסיכולוגי. הגירוי היוצר את הלחץ, עשוי להתקיים במציאות או במחשבתו של האדם. הגירוי נתפס כמסכן או מאיים על השלמות הפיזית או הנפשית ונובע מתחושה של פער בין הדרישות והביצועים הנדרשים מהאדם לבין יכולתו להתמודד איתם.

 

 

כיצד פועלת מערכת הלחץ?

זוהי מערכת השייכת ל"מוח הקדום" ואחראית על הכנת הגוף למצב של מגננה או לחימה. היא קרויה גם "מערכת העצבים האוטונומית" מכיוון שאינה בשליטת התודעה, יחד עם זאת אינה בשליטת התוצעה, אך היא בהחלט מושפעת מרגשות ומחשבות. מערכת זו מבססת את פעולת האיברים הפנימיים. על ידי הזרמת חומרים ביו- כימיים, גופנו עובר שינויים קיצוניים תוך זמן קצר: קצב הלב מוגבר, כלי הדם מזרימים כמות דם מוגברת לשרירים, הנשימה מואצת, מערכת העיכול מצמצמת את פעילותה, ישנה הפרשה של זיעה, הפחתת תחושת הכאב ועוד. בחלוף תחושת הסכנה, אמור הגוף לחזור לתפקודו הרגיל.
מערכת העצבים האוטונומית מורכבת למעשה משתי תת מערכות, מנוגדות ומשלימות : המערכת הסימפטטית, שתפקידה לעורר למצב תגובה בעת מצוקה והמערכת הפרא-סימפטטית שתפקידה להחזיר את הגוף למצב רגיעה ואגירת כוחות.

 

מגיע לכם להרגיש טוב יותר!

שיפור
קשב וריכוז

אורך רוח 

איזון
רגשי

הפחתת
רמות סטרס

שינה 
טובה

כיצד כינור לב מטפל בבעיה ?במהלך הטיפול , המטופל מחובר לחיישן המזהה את קצב פעימות הלב ומה שמשמעותי יותר, את השינויים המתרחשים בקצב הפעימות (HRV).
אצל אדם בריא ובמנוחה, קצב הלב אינו קבוע ומשתנה בצורה הרמונית מסביב לממוצע, תוך מעבר מווסת בין המערכת הסימפטטית למערכת הפרא-סימפטטית. שינויים אלו ניתנים למדידה וניתן לעבד אותן באופן מתמטי ולהשתמש בהם כמדד של מערכת העצבים האוטונומית.
בתהליך הטיפולי בכינור לב מתרגל המטופל תודעה לשינויים אלו והגעה למצב הרמוני ובריא של מעבר בין שתי המערכות. .


 

 

 

 
 

קוהרונטיות.png
Untitled-1.png

 

המודעות הזאת מאפשרת למוח לשלוט על איזון מערכת העצבים האוטונומית וכך נוצר מעגל אינטראקטיבי בין הלב למוח. המנגינה נשמרת בזיכרון ובתת מודע לאורך זמן ולאחר תרגול "נחקקת" במוח.

כאשר המערכת פועלת בצורה תקינה רמת הלחץ יורדת, ונוצר רוגע וחוסן נפשי.
והגוף שוב חוזר לאיזונו הטבעי.

 

כיצד המוזיקה קשורה לתהליך?

 
עם התפתחות המדע והטכנולוגיה, המילים העלומות קיבלו משמעות עובדתית.

 הרעיון הוא לפתח כלי טכנולוגי שיאפשר חיבור בין הלב למוח באמצעות האזנה למוסיקה, על מנת לייצר ריפוי והחלמה. 

החיישן מעביר את המידע אודות פעימות הלב של המטופל לתוכנת מחשב אשר מתרגמת את המקצב למוסיקה המושמעת למטופל. כך שהמטופל מאזין למעשה לקצב ליבו ולשינויים המזעריים ביותר המתרחשים בקצב הלב בזמן אמת. דרך המוסיקה חוזר המקצב לתודעה. ונוצרת במהירות השפעה על קצב פעימות הלב.


למוסיקה כחוצה תרבויות וגבולות נודעת השפעה עמוקה וייחודית על נפש האדם.

חיבור בין מוסיקה לרפואה מופיע כבר במקורות היהודיים והחיבור המסוים של תהליך הריפוי והתאמתו למקצב פעימות הלב נרמז בסיפור התנכ"י אודות דוד ושאול : "...ולקח דוד את הכינור ונגן בידו ורווח לשאול וטוב לו.." (שמואל א טז, כ"ג).

בספר הזוהר מובא  כי דוד המלך ידע לפרוט  על כינורו עשרה מיני ניגונים המקבילים לעשרה מיני דופק שבגוף ועשרה מיני דופק שבנפש.

גם רבי נחמן מברסלב, עמד על סוד הריפוי שבעשרה מיני ניגונים שמקבילים לדופק האדם ומובאים במקומות שונים בכתביו.


 

Main-Background-New1.jpg
unnamed.png

להתחבר לניגון הלב

הדמיה-אפליקציה.png

מערכת עצבית אוטונומית מאוזנת הינה תנאי יסודי לבריאות טובה בכל ההיבטים, גופני, נפשי, מנטלי ורוחני.

כאשר המערכת הזו מאוזנת ניתן למנוע מחלות רבות, וכן להקל משמעותית על מחלות וקשיים שכבר קיימים. ישנם מצבים ומחלות רבות שקשורים לחוסר איזון של המערכת העצבית האוטונומית, להלן רשימה חלקית:

קשב וריכוז

דיכאון וחרדה

פיברומילאגיה

דמנציה ואלצהיימר

סכרת ולחץ דם

סרטן

מחלות לב וכלי דם

מערכת עצבית אוטונומית מאוזנת משפיעה גם על התחום התפקודי, מנטלי, והרוחני, מערכת מאוזנת מאפשרת לשפר את התפקוד בחיי היומיום בלימודים, בעבודה, ובכלל

להרגיש טוב יותר ולהנות מחוסן נפשי

להתמודד עם כעסים

לשפר יחסים בין אישיים

להתפתח מבחינה רוחנית

bottom of page